Odzyskać wybór!

 

Przedwczoraj gender, wczoraj Trybunał, dziś prawa kobiet – oświadczenie PTG

Pragniemy poinformować, że dnia 5 kwietnia 2016 roku Polskie Towarzystwo Genderowe dołączyło do Porozumienia ODZYSKAĆ WYBÓR, powołanego w obronie prawa kobiet do wolności i samostanowienia.
Polskie Towarzystwo Genderowe powstało w maju 2015 roku w reakcji na narastającą falę fundamentalistycznych ataków na tzw. ideologię gender, w poczuciu odpowiedzialności za budowanie społeczeństwa demokratycznego i z misją propagowania rzetelnej wiedzy na temat płci i polityki równości.

Zapraszamy 9.04 pod Sejm na demonstrację organizowaną przez Porozumienie Odzyskać Wybór!

– PTG

Jako towarzystwo zrzeszające przede wszystkim środowiska naukowe i edukacyjne stanowczo sprzeciwiamy się planom zaostrzenia i tak już bardzo restrykcyjnej Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zaostrzenie obowiązujących przepisów byłoby bezpośrednim zamachem na życie, zdrowie i godność kobiet. Zdecydowanie protestujemy także przeciwko coraz drastyczniejszym próbom zniesienia konstytucyjnego rozdziału państwa od Kościoła i poddawania społeczeństwa dyktatowi upolitycznionych wierzeń religijnych.

Jednocześnie przypominamy, że prawa kobiet, tak jak i prawa mniejszości, są nieodzownym elementem systemu demokratycznego, a podstawowych praw i wolności obywateli i obywatelek należy bronić z równą determinacją jak instytucji i procedur demokratycznych. Przedwczoraj obiektem skoordynowanych ataków był gender, wczoraj Trybunał Konstytucyjny, dziś prawa reprodukcyjne kobiet. Jutro będą nimi fundamentalne prawa człowieka. Jedynie solidarność pozwoli nam odeprzeć atak na wolność i wartości demokratyczne.